PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Epos ES-7n

Kwi 11, 2024
Epos ES-7n

Należący do Karla-Heinza Finka, niegdyś brytyjski Epos zaprezentował na wystawie Bristol HiFi Show (24–26 lutego br.) drugi z trzech zaplanowanych zestawów głośnikowych.

 

Wbrew oczekiwaniom, nie nosi on oznaczenia ES-11n, czego można byłoby się spodziewać na zasadzie analogii z większym modelem (ES-14n), nawiązującym do legendarnego poprzednika (ES14). Postawiono na szczęśliwą siódemkę. Założeniem twórcy było stworzenie małego, ustawnego głośnika kompaktowego, który dałoby się ustawić na regale IKEA, jak również na podstawkach (o sugerowanej wysokości 700 mm). Ponieważ obie metody ustawienia narzucają zgoła odmienne wymagania na strojenie i zwrotnicę, więc postanowiono dać użytkownikowi możliwość łatwego wyboru — za pomocą przełącznika na tylnej ściance. Proste i użyteczne rozwiązanie.

ES-7n są dwudrożną konstrukcją na bazie 130-mm głośnika polipropylenowego i pokrywanej ceramiką kopułki aluminiowej (tej samej co w ES-14n). Tweeter znajduje się bliżej jednej — rekomendowanej jako wewnętrzna — krawędzi obudowy. Podział pasma ustalono przy 2 kHz.

Obudowę o wymiarach 290 x 200 x 270 mm zrobiono z dwóch warstw płyt MDF o grubości 8 mm każda. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa wysokostratnego wytłumienia, na górnej ściance dodano jeszcze okrągły bloczek w celu „optymalizacji obrazu stereo”. Ponadto użyto jednej poprzeczki usztywniającej boczne ścianki. Port BR jest zagięty i ma specjalne otwory wentylacyjne w celu redukcji rezonansów piszczałkowych (ujście znajduje się z przodu).

Zestawy są kompatybilne wyłącznie z wtykami bananowymi lub BFA (otwory w obudowie). Cenę na rynku brytyjskim ustalono na poziomie 1890 funtów.

Dystrybutor: Dwa Kanały, www.dwakanaly.pl | Cena: nieustalona

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją