PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Mocne wejście SVS-a

Kwi 20, 2024
Mocne wejście SVS-a

Firma SVS jeszcze do niedawna kojarzyła się polskim klientom z subwooferami aktywnymi — skądinąd bardzo dobrymi. Od pewnego czasu producent z Ohio konsekwentnie rozszerza portfolio zestawów głośnikowych, czego doskonałym przykładem jest najnowsza, flagowa seria Ultra Evolution.

 

Obejmuje ona siedem ambitnych konstrukcyjnie modeli, wśród których znalazły się trzy trójdrożne kolumny podłogowe, dwa dwudrożne zestawy podstawkowe, trójdrożny głośnik centralny oraz głośnik efektowy/surround. Z powodzeniem zbudujemy więc system wielokanałowy Dolby Atmos, ale w nowej gamie zupełnie co innego przykuwa uwagę.

svs03

Nowym dla SVS rozwiązaniem jest 25-mm aluminiowy tweeter. Wykorzystano w nim technologię osadzanie próżniowego warstwy syntetycznego diamentu, dzięki czemu membrana zyskuje sztywność i może pracować tłokowo do znacznie wyższej częstotliwości. Przetworniki średniotonowe i głośniki niskotonowe mają membrany z kompozytu włókna szklanego, które wybrano ze względu na doskonały stosunek sztywności do masy.

svs02

W projektowaniu głośników Ultra Evolution zwrócono szczególną uwagę na zgodność czasową przetworników (ang. time alignment). Z tego powodu, przednie ścianki nie są proste (nie stanowią jednej płaszczyzny), lecz „przełamane”. W modelach podstawkowych dolna sekcja (woofera) jest pochylona, górna — pionowa. Z kolei w zestawach podłogowych (Pinnacle, Titan i Tower) front ma kształt klina, a układ głośników jest symetryczny (MTM plus po dwa woofery), co przypomina bardzo drogie konstrukcje high-end. To jednak nie wszystkie niespodzianki przygotowane przez Amerykanów. We flagowym modelu Ultra Evolution Pinnacle o wymiarach 126 x 30 x 46 cm użyto aż czterech 8-calowych wooferów w konfiguracji Force-Balanced Array. Na tylnej ściance obudów, naprzeciwko górnego i dolnego woofera, zamontowano ich dokładne odpowiedniki, dzięki czemu siły oddziaływania obydwu par głośników na obudowę wzajemnie się znoszą, co skutkuje mniejszym poziomem drgań i wibracji generowanych w kierunku poziomym. Tak skonstruowana kolumna waży prawie 44 kg.

svs04

Analogiczną konstrukcję mają dwie mniejsze kolumny podłogowe: Ultra Evolution Titan i Ultra Evolution Tower. W przypadku tego pierwszego woofery mają średnicę 165 mm, w tym drugim zastosowano niewielkie „trzynastki”. Częstotliwości podziału pasma są wyjątkowo niskie: wynoszą 1,8–1,9 kHz oraz 140–170 Hz, zależnie od modelu. Za średnie tony odpowiadają po dwa głośniki o średnicach 130 mm (Pinnacle) lun 110 mm (Titan i Tower). W monitorach użyto tradycyjnego, dwudrożnego układu z midwooferami o średnicach 165 mm (Ultra Evolution Bookshelf) i 130 mm (Ultra Evolution Nano).

Do kompletu są zestaw centralny (Ultra Evolution Center), który — co ważne — jest układem trójdrożnym (lepsze charakterystyki kierunkowe w płaszczyźnie horyzontalnej) oraz głośnik efektowy Ultra Elevation przeznaczony do montażu pionowego lub poziomego (sufitowego). Wszystkie konstrukcje z omawianej serii są wentylowane do tyłu. Ceny wydają się bardzo atrakcyjne — najdroższy zestaw Pinnacle wyceniono na 27 tysięcy złotych za parę, za większe monitory trzeba zapłacić 6700 zł.

Wśród dostępnych wykończeń dostępne są trzy wersje: czarna (Piano Gloss Black), biała (Piano Gloss White) oraz orzechowa (Premium Black Oak Wood Veneer). Sprzedaż ma rozpocząć się jeszcze w kwietniu. Zamówiliśmy już parę do testu. Będzie to model Titan lub Pinnacle.

Dystrybutor: Konsbud HiFi, www.konsbud-hifi.pl/

Ceny (za parę): Ultra Evolution Pinnacle — 26 998 zł ; Ultra Evolution Titan — 21 998 zł; Ultra Evolution Tower — 15 998 zł; Ultra Evolution Bookshelf — 6699 zł; Ultra Evolution Nano — 4899 zł; Ultra Elevation — 4899 zł

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją