PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Przetwornik USB Ayre QB-9 DSD

Paź 20, 2014

Index

Mija pięć lat, odkąd firma Ayre wprowadziła na rynek swój pierwszy USB-DAC. Od tego czasu przeszedł on dwie istotne modernizacje, wzbogacające go o odczyt materiału PCM 192 kHz, a teraz – także DSD. Dzięki tej drugiej QB-9 jest urządzeniem znacznie lepszym od pierwowzoru.

Dystrybutor: Fast, www.audiofast.pl
Cena (za parę)
: 14 650 zł
Dostępne wykończenia: czarne, srebrne

Tekst i zdjęcia: Filip Kulpa

audioklan

 

 


Ekstensywny upgrade

Ayre-QB-9dsd

W 2009 roku przetworniki c/a USB, pomijając konstrukcje Gordona Rankina (Wavelenght Audio), były absolutną nowością na rynku źródeł cyfrowych, szczególnie tych high-endowych. Ayre należy do pierwszych producentów, którzy zdecydowali się licencjonować asynchroniczny transfer sygnału poprzez USB właśnie Wavelenght Audio. Technikę tę zastosowano, z dobrym skutkiem, w pierwotnej wersji przetwornika QB-9, który recenzowaliśmy na naszych łamach (artykuł dostępny na naszej stronie av.com.pl).

Pierwsza wersja QB-9 miała ograniczenie w próbkowaniu sygnału PCM do 96 kHz. Pierwszy upgrade hardware’owy usunął ten limit, dając możliwość odczytu plików PCM 24/192. Niedługo potem zrobiło się głośno o DSD. Wobec presji rynku, Charles Hansen zdecydował się wprowadzić i ten upgrade (dokonując przy okazji wielu ważnych ulepszeń), choć sam pozostaje sceptyczny wobec wynalazku Philipsa i Sony. Polecam zapoznanie się z artykułem jego autorstwa „DSD vs PCM” na stronie www.ayre.com. Hansen rzeczowo przedstawia wątpliwości natury technicznej związane z tym formatem. Daje również możliwość samodzielnego porównania obydwu formatów, udostępniając fragmenty zgranych płyt winylowych do postaci DSD i 24-bitowego PCM-u. Dlaczego tak? Ponieważ to, że dany album jest wydany w formacie DSD, wcale nie oznacza, że został w nim nagrany, a nawet jeśli tak było, to na etapie miksowania i masteringu musiał być transkodowany do formatu PCM. Nagrania „direct do SACD” są rzadko spotykane, a jeśli już są, to można je porównać z wersją CD, co nie daje odpowiedzi na pytanie: Co jest lepsze – DSD czy PCM?

System odsłuchowy:

  • KOMPUTERY: Apple iMac 27” (mid 2011, Intel Core i5 3,1 GHz, 12 GB RAM, SSD 500 GB + HDD 1 TB), Apple MacBook Air MD231 (mid 2012), SSD 128 GB, Intel Core i5 1,8 GHz, 4 GB RAM)
  • WZMACNIACZE: Conrad-Johnson ET2 / Audionet AMPI V2, Accuphase E-600
  • KOLUMNY GŁOŚNIKOWE: Zoller Temptation 2000, ATC SCM7 (2013)
  • KABLE GŁOŚNIKOWE: Equilibrium Equilight / SunRay
  • ZASILANIE: listwa Furutech f-TP615E, kable sieciowe Furutech FP-614Ag/G, Equilibrium
  • AKCESORIA: stoliki Rogoz Audio 4PBS/BBS, StandART STO

Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją