PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Emotiva CD-100

Gru 05, 2019

Index

Ma amerykańskie korzenie, jest solidnie wykonany i tani. Zapowiada się więcej niż dobrze, ale czy i tym razem oczekiwania się sprawdzą?

Dystrybutor: Sound Club, www.soundclub.pl
Cena: 1299 zł
Dostępne wykończenia: czarne

Tekst: Marek Lacki | Zdjęcia: AV

Artykuł pochodzi z Audio-Video 12/2018

audioklan

 

 


Emotiva CD-100

TEST

Emotiva CD-100

W 2017 roku testowaliśmy droższy model odtwarzacza tej marki – ERC-3. Nie jest on już produkowany. A szkoda, bo był to świetny odtwarzacz w swojej cenie (ok. 2500 zł). W tej chwili w katalogu Emotivy znajdziemy tylko jeden dyskofon i jest to właśnie CD-100, pozycjonowany w serii BasX, czyli „referencyjnej”, ale de facto budżetowej, bo taki charakter mają produkty tej marki.

 

Budowa

Odtwarzacz amerykańskiej marki jest najcięższy z testowanych urządzeń. W stosunku do Denona różnica jest wprawdzie niewielka (280 g), ale subiektywne odczucie jest takie, że to najsolidniej wykonany player w grupie. Jednym z powodów tego stanu rzeczy wydaje się nadspodziewanie gruby przedni panel wykonany z aluminium. Ponadto wnętrze podzielono za pomocą pionowej grodzi na dwie części, ekranując od siebie układy. Po lewej stronie znalazł się wyłącznie zasilacz (składający się w zasadzie z dwóch układów – większego i mniejszego – obu impulsowych).

Emotiva CD-100 wnetrze

Sekcja zasilania oddzielona od reszty – w tej klasie to rzadko praktykowany zabieg.

 

Po prawej stronie przegrody umieszczono mechanikę Asatecha – niestety, nad wyraz głośną (ten sam mankament dotyczył wspomnianego modelu ERC-3), a tuż za nim trzy płytki z elektroniką. Rzadko się zdarza (w sprzęcie budżetowym), by na osobnej płytce umieszczać konwerter cyfrowo-analogowy, a na osobnej analogowy układ wyjściowy. Tak właśnie jest w Emotivie. Kość przetwornika to popularny układ CS4398 (swego czasu chętnie stosowany przez Marantza). W układzie wyjściowym zastosowano wzmacniacz operacyjny NE5532.

Funkcjonalność Emotivy jest niemal identyczna jak odtwarzacza marki NAD, z tą jednak różnicą, że z pilota nie mamy bezpośredniego dostępu do utworów.

Brzmienie

Amerykański odtwarzacz wyróżnia się tym, czego oczekujemy od sprzętu zza Oceanu – basem. Zakres ten jest odczuwalnie mocniejszy niż z NAD-a i nieco obfitszy niż w przypadku Denona – przynajmniej w średnim podzakresie. Dzięki temu CD-100 daje dobrze sobie radzi w subiektywnie odbieranej dynamice makro. Pod tym względem tylko trochę ustępuje Denonowi, ale wygrywa z NAD-em. W porównaniu z Denonem, bas Emotivy jest jednak nieco płytszy, bardziej miękki i nie tak czytelny, aczkolwiek atrakcyjniejszy niż ten z NAD-a.

CD-100 nie podbija góry pasma, zachowując właściwe proporcje. Pod tym względem podobny jest to NAD-a, któremu jednak nie dorównuje 
jakością sopranów, zbliżając się osiągami bardziej do Denona. W tej klasie cenowej jakość wysokich tonów z Emotivy i Denona należy uznać za dobrą. To raczej NAD zawyża poziom.

Emotiva CD-100 gniazda

Z tyłu to samo co u NAD-a. Dwużyłowy kabel zasilający można odłączyć.

 

„Amerykanin” rozjaśnia za to średnicę. Barwy środka wydają się cokolwiek osuszone, przez co wokale nie mają właściwego im ciepła i naturalności. Brakuje namacalności i żywości charakterystycznej dla NAD-a C538.

Stereofonia nie jest elementem wyróżniającym ten odtwarzacz. Emotiva ustępuje pod tym względem zarówno NAD-owi, jak i Denonowi, gdyż rozmiary sceny są tu mniejsze niż u rywali, a precyzja lokalizacji minimalnie mniejsza. Emotiva gra dość bliskim planem.

Galeria

 

Naszym zdaniem 

Emotiva CD 100 zzzBazując na wcześniejszych doświadczeniach z tą marką, a konkretnie na wynikach testu wspomnianego modelu ERC-3, typowałem ten odtwarzacz na zwycięzcę testu. Tym razem rywale okazali się lepsi, aczkolwiek jakość dźwięku Emotivy plasuje się tak naprawdę w tej samej klasie co Denon DCD-800NE. Nie jest to duża różnica, co w kontekście 400-złotowej różnicy w cenie może być argumentem przesądzającym za tym solidnie wykonanym odtwarzaczem. Gdyby tak jeszcze napęd był cichszy...

System odsłuchowy:

  • Pomieszczenie: 20 m2 zaadaptowane akustycznie, kolumny na krótszej ścianie, w 1/5 długości pomieszczenia
  • Wzmacniacz: McIntosh MA8900
  • Zestawy głośnikowe: Akkus Red Wine 71 ( Mk 2018)
  • Interkonekt: Purist Audio Design Vesta
  • Kable głośnikowe: Equilibrium Pure SG Ultimate
  • Zasilanie: Transcenda Ultimate (wzmacniacz), kabel seryjny (z pudełka) dla odtwarzaczy
  • Listwa: 2 x Enerr One + kabel Enerr Transcenda Supreme HC (20A)
  • Stolik: Rogoz Audio 4SPB3/BBS
  • Podstawki głośnikowe: Rogoz Audio


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją