PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Audio-Technica VM740ML

Sty 02, 2019

W bogatej ofercie japońskiej firmy Audio-Technica wkładki gramofonowe zajmują szczególną pozycję. Jedną z gorących nowości jest ta oto wkładka MM z dwoma magnesami, zamiast jednym. Czy w tym przypadku więcej znaczy lepiej?

Dystrybutor: Audio Klan, www.audioklan.pl
Cena (za parę): 1549 zł

Tekst: Ludwik Igielski | Zdjęcia: AV

audioklan

 

 


Wkładka gramofonowa Audio-Technica VM740ML

TEST

Wkładka gramofonowa Audio-Technica VM740ML

Wkładki gramofonowe Audio-Technica to w pewnym sensie państwo w państwie. Znajdziemy tam zarówno modele podstawowe, poprzez zdecydowanie lepsze, ale wciąż bardzo przystępne cenowo, aż do bardzo wyrafinowanych przetworników z ruchomą cewką. Bohaterem testu jest przedstawiciel okupujący jedną z centralnych pozycji w cenniku, charakteryzujący się niespotykanymi dotąd u konkurencji rozwiązaniami technicznymi i szlachetnym brzmieniem. Od niedawna jest on dostępny na naszym rynku.

Skrót VM w nazwie modelu oznacza architekturę układu generującego sygnał z wkładki. Jego konstrukcja charakteryzuje się zastosowaniem dwóch mniejszych magnesów w miejsce jednego większego, stosowanego zwykle w typowych wkładkach konkurencji. Pierwszym przedstawicielem, protoplastą wykorzystującym tę technikę była wkładka AT35X z… 1967 roku. Ponad dekadę później – w 1978 roku – w modelu AT25 zmodernizowano budowę, wprowadzając cewki toroidalne. Rok później we wkładce AT120E/G pojawił się system paratoroidalny, cechujący się mniejszą upływnością strumienia magnetycznego – mniejszymi stratami w układzie generującym sygnał. Obecnie rodzina wkładek VM składa się z trzech serii z trzycyfrowymi oznaczeniami rozpoczynającymi się od liczb: 5, 6 i 7. Każda wykorzystuje ten sam (w swoim obrębie) korpus z układem generującym. Najbardziej okazały znajdziemy w serii 700 – odlew ciśnieniowy ze stopu aluminium, określany przez producenta mianem high-endowego. Ze względu na swoją strukturę, obudowa skutecznie redukuje niepożądane wibracje, a także zwiększa potencjał dźwiękowy samego układu drgającego igła-magnesy. Niżej w hierarchii znajdują się modele 500. Zasadnicza różnica w stosunku do „siedemsetek” polega na zastosowaniu w ich budowie trwałego polimeru zamiast metalu. Pozostałe cechy konstrukcyjne są już podobne. I na koniec 600 (spotykane tylko w dwóch modelach wkładek), również z polimeru, ale z innym wnętrzem – dedykowanym do zadań specjalnych: mono oraz odtwarzanie płyt na 78 obr./min. Każdy z wymienionych korpusów może współpracować z jednym z siedmiu rodzajów wymiennych igieł. A zatem, teoretycznie, mogłoby występować aż 21 kombinacji (wkładek kompletnych) w celu osiągnięcia pełnej customizacji. W praktyce oferta firmy obejmuje tylko dziewięć modeli: trzy z serii 700, cztery z serii 500 i dwa z serii 600. Szczegółowe uzasadnienie tego stanu rzeczy oraz możliwości konwersji znajdują się w bardzo dobrze opracowanym katalogu firmy.

 

Budowa

Model VM740ML otwiera serię 700 adresowaną do najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowano w nim wspomniany korpus ze stopu aluminium w złotym odcieniu, z paratoroidalnym układem cewek generujących sygnał, umieszczoną centralnie płytką ekranującą cewki, wykonaną z permaloju, a także z uzwojeniami z miedzi beztlenowej (OFC) o czystości 6N (99,99997%). Układ dwóch magnesów nawiązuje do konstrukcji głowicy nacinającej matrycę, w fazie produkcji płyty. Zamiast jednego dużego magnesu, mamy dwa mniejsze w układzie widłowym, zoptymalizowane pod kątem geometrii rowka płyty. Zdaniem producenta, daje to zdecydowanie lepszą separację kanałów, szersze pasmo przenoszenia oraz znakomite śledzenie rowka. Paratoroidalne cewki wprowadzają dalsze korzyści. Dzięki małej upływności strumienia magnetycznego otrzymano dużą liniowość charakterystyki. Co więcej, przenikalność mikroskopijnych rdzeni jest dodatkowo zoptymalizowana dzięki ich laminacji.

Wspomniane ekranowanie między cewkami umożliwia bardzo skuteczną separację lewego i prawego kanału, tłumiąc przesłuchy elektryczne o 40 dB. Wynik ten jest w zasadzie porównywalny do możliwości samego nośnika – zapisu w rowkach płyty.

Wkładka gramofonowa Audio-Technica VM740ML

Korpus wkładki jest wykonany ze stopu aluminium zabarwionego na złocisty kolor.

 

Wkładkę VM740ML wyposażono w igłę o szlifie MicroLine, umieszczoną wraz z jej zawieszeniem w wymiennym module z czerwonego tworzywa sztucznego. Ostrze igły nie ma osnowy, jest bezpośrednio obsadzone na gołym trzonku o przekroju kwadratowym (Nude Square Shank). Transfer drgań zapewnia bardzo lekki i sztywny, gwintowany wspornik z aluminium. Oczywiście igłę można zmienić, na przykład po to, by upgrade'ować wkładkę do modelu VM750SH (z igłą Shibaty) lub VM760SLC (z ostrzem Special Line Contact). Odwrotny proces downgrade'u również jest możliwy – tyle że ekonomicznie nieuzasadniony. Ostrza z grupy Line Contact (czyli: Special Line Contact, Shibata, MicroLine) charakteryzują się większą zdolnością śledzenia rowka niż ostrza eliptyczne i stożkowe oraz lepszym kontaktem, i to z głębszą powierzchnią rowka płyty. Te właściwości umożliwiają pełne odczytanie całej zawartości płyty, przy zmniejszonym zużyciu igły i samej płyty.

Z informacji producenta wynika, że trwałość igły MicroLine (liczona podczas normalnego odtwarzania płyt gramofonowych) wynosi około 1000 godzin pracy. Po tym czasie należy wymienić igłę na nową (typu VNM40ML). W praktyce oznacza to, że odtwarzając codziennie jedną płytę, wymiana nastąpi po niecałych 3 latach. Natomiast osoby decydujące się na upgrade wkładki muszą się liczyć z krótszym czasem pracy igieł Shibity czy Special Line Contact (tylko 800 godzin). Wkładka charakteryzuje się niedużą podatnością dynamiczną, stosunkowo dużą masą i z tego względu powinna współpracować z ramionami gramofonowymi o efektywnej masie z zakresu 11–25 g. Montaż wkładki w lżejszych ramionach może skutkować wystąpieniem rezonansów w pasmie akustycznym oraz brakiem możliwości prawidłowego wyważenia układu wkładka-przeciwwaga.

 

Brzmienie

Przez wiele lat w kręgach fanów czarnej płyty panowało przeświadczenie, że im bardziej wyrafinowany jest szlif igły, to tym bardziej wkładka gra w sposób jasny i szczupły, żeby nie przytaczać bardziej skrajnych (i mocno przesadzonych) opinii. Być może do tego stanu rzeczy przyczyniły się niezbyt udane konstrukcje sprzed lat. Było, minęło, idzie nowe.

Wkładka gramofonowa Audio-Technica VM740ML

Wymienna igła VNL40ML o szlifie MicroLine powinna wystarczyć na tysiąc godzin pracy.

 

Audio-Technica stanęła na wysokości zadania i zaproponowała bardzo dojrzały produkt, zaskakujący bardzo ciekawym, bogatym i barwnym brzmieniem. To, co zwraca uwagę – wręcz uderza – to wspaniała dynamika o bardzo dużej rozpiętości w skali makro, jak i w zakresie różnicowania mikrodetali. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że VM740 jest w tej dziedzinie lepsza od wielu tanich wkładek z ruchomą cewką. Zdolność do wiernego rekonstruowania dużych skoków głośności łączy się tutaj z charakterem prezentacji niskich tonów. Bas jest zdecydowany, o wyraźnie nakreślonej sile uderzeniowej. Poszczególne dźwięki są dobrze różnicowane. Bas zatem ma tutaj ciekawą i zróżnicowaną barwę. Drugą sprawą jest znakomita detaliczność przekazu, wyrażona nie tylko w cyzelowaniu najdrobniejszych szczegółów, lecz także w przekazaniu tego, co się dzieje w tle, najcichszych odgłosów czy odcieni tonalnych. Dobrze temu służy dobre doświetlenie wysokich tonów. Igła znakomicie odczytuje z płyty wszelkie najdrobniejsze szczegóły, najwyższe dźwięki, nawet te najtrudniejsze, które przy odtwarzaniu tańszymi wkładkami o mniej wyrafinowanym szlifie ostrza są oddawane nieprawidłowo czy wręcz ze słyszalnymi zniekształceniami.

Brzmienie VM740ML to także pełna średnica, dobrze zintegrowana z podstawą i z sopranami. A przede wszystkim spójna i płynna. Zdarzenia przestrzenne są budowane realistycznie. Scena ma właściwą szerokość, poszczególne instrumenty nie są przerysowane i rozmieszczone w dobrze ujętej perspektywie. Lokalizacja pozornych źródeł dźwięków jest łatwa do wychwycenia i stabilna.

Galeria

 

Naszym zdaniem

Audio Technica VM740 dane techniczneMożliwości tej wkładki mogą bardzo mile zaskoczyć. Okazuje się, że przetworniki typu MM mogą zaproponować znacznie więcej niż się powszechnie uważa. VM740ML znakomicie sprawdzi się w systemach z tzw. średniej półki. Dynamika, szczegółowość i precyzyjnie oddane skraje pasma docenią w szczególności posiadacze ciepło lub ciemno brzmiących zestawów głośnikowych, choć nie tylko. Niezależnie od ceny, jest to – moim zdaniem – przetwornik wart polecenia.

DANE TECHNICZNE:

  • Zalecana siła nacisku: 1,8–2,2 G
  • Pojemność wejściowa: 100–200 pF
  • Pasmo przenoszenia: 20–27 000 Hz
  • Separacja kanałów: 28 dB (1 kHz)
  • Podatność dynamiczna dla 100 Hz: 10 mm/N
  • Napięcie wyjściowe (1 kHz): 4,0 mV
  • Zalecane obciążenie: 47 kΩ
  • Masa (bez śrubek): 8,0 g

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Goldring 1012GX i 2500

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją