PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Polk Audio MagniFi 2

Maj 11, 2021

Do stale rozrastającej się gamy soundbarów amerykańskiej firmy Polk Audio dołączył model MagniFi 2. Jest to starszy brat testowanego przez nas rok wcześniej (2018) zestawu MagniFi Mini, który mile nas zaskoczył.

Dystrybutor: Horn Distribution, www.horn.eu
Cena: 2999 zł (w momencie publikacji testu)

Tekst: Ignacy Rogoń | Zdjęcia: Polk Audio

Artykuł pochodzi z archiwalnego wydania Audio-Video 7-8/2020 - KUP WYDANIE PDF

audioklan

 

 


Soundbar Polk Audio MagniFi 2

TEST

Polk Magnifi 2 SoundBar


Czy również tym razem możemy spodziewać się fajerwerków? Przy cenie 2999 zł MagniFi 2 stawia sobie poprzeczkę dość wysoko, wchodząc w zupełnie inny przedział cenowy, gdzie wymagania są już nieco inne.

Funkcjonalność i budowa

MagniFi 2 to zestaw składający się z właściwego soundbara o wyjątkowo płaskiej obudowie i sporego modułu basowego. Wymiary belki (1092 x 53 x 96 mm) pozwalają na swobodne postawienie jej na blacie stolika, bezpośrednio pod niemal każdym telewizorem, bez obawy o zakłócanie pracy pilota. Jakby tego było mało, producent przewidział możliwość zawieszenia soundbara na ścianie. Konstrukcję wyposażono w sześć przetworników – dwa wysokotonowe i cztery średniotonowe. Pracują one w opatentowanej przez Polk Audio technologii SDA (Stereo Dimensional Array). Jak zapewnia producent, gwarantuje ona bardziej obszerną scenę i szczegółowy obraz stereo. Głośniki napędza pracujący w klasie D wzmacniacz o mocy 100 W. Umiejscowione na froncie przyciski pozwalają na kontrolę poziomu głośności, wybór źródła oraz parowanie z urządzeniami Bluetooth. O wszelkich zmianach głośnik informuje za pomocą wielokolorowych diod LED. Z tyłu obudowy znajdziemy aż 3 wejścia HDMI 2.0, wejście optyczne, serwisowe wejście USB typu C coraz jedno wyście HDMI-ARC umożliwiające pełną integrację systemu multimedialnego z telewizorem – duży plus! Na tylnej ściance swoje miejsce znalazł również przycisk parowania belki z subwooferem (łączność jest bezprzewodowa) oraz z opcjonalnymi głośnikami efektowymi. Zabrakło gniazda Ethernet i przycisku WPS do parowania z siecią WiFi, co naszym zdaniem niepotrzebnie komplikuje podłączenie systemu.

Polk MAGNIFI 2 SoundBar gniazda

Trzy wejścia HDMI umożliwiają podłączenie odtwarzacza wizyjnego, konsoli i set-top-boxa. Wyjście z funkcjonalnością ARC załatwia kwestię eksportu fonii z telewizora, choć można się też ratować wejściem optycznym. Ono może się także przydać użytkownikom starszych modeli AppleTV, ewentualnie odtwarzaczy strumieniowych.

 

Subwoofer ma dość przyjazne wymiary – 370 x 308 x 371 mm i charakterystyczny, zwężający się ku górze kształt. Wewnątrz obudowy znajduje się niskotonowy driver o średnicy 8 cali (200 mm) oraz napędzający go 100-watowy wzmacniacz. Pracę głośnika wspomaga skierowany do dołu port bas-refleksu.

Oba elementy systemu zostały wykonane starannie, użyte plastiki są dobrej jakości, nic nie trzeszczy. W kwestii akcesoriów Polk Audio naprawdę pomyślał o wszystkim – w komplecie znajdziemy kable zasilające, HDMI, optyczny oraz pilota. A skoro już o nim mowa – jest on bardzo porządnie wykonany, pokryto go antypoślizgowym materiałem, dzięki czemu przypomina te wykorzystywane przez McIntosha (co oczywiście nie jest przypadkiem). Nadajnik umożliwia pełną kontrolę nad urządzeniem, można go nawet zaprogramować do sterowania pozostałymi urządzeniami w systemie. Szkoda tylko, że przyciski nie są podświetlane.

Polk MAGNIFI 2 SoundBar top

Przyciski sterowania na górnej ściance czasem mogą się przydać.

 

MagniFi 2 oferuje aż 5 różnych ustawień procesora dźwięku:

  • Music Mode (najbardziej zbalansowany, minimalizuje efekt przestrzenny, by zapewnić naturalny przekaz);
  • 3D Mode (maksymalizuje efekty przestrzenne);
  • Movie Mode (uwydatnia dialogi i efekty przestrzenne);
  • Sports Mode (uwydatnia dialogi i optymalizuje działanie subwoofera);
  • Night Mode (uwydatnia dialogi i redukuje poziom głośności).

Pod względem rozwiązań sieciowych Polk nie jest na pewno liderem – oferuje tylko i wyłącznie Chromecast. O ile w przypadku urządzeń z Androidem gwarantuje to swobodne odtwarzanie muzyki, o tyle w przypadku urządzeń z iOS rozwiązanie to trudno uznać za optymalne. Sama konfiguracja usługi potrafi być dość zniechęcająca. Na szczęście jednak, na pokładzie MagniFi znajdziemy również Bluetooth 5.0, którego obsługa jest dziecinnie prosta i intuicyjna.

System obsługuje kodeki Dolby True HD oraz DTS HD Master Audio, robiąc z nich najlepszy użytek w ramach swoich możliwości jako głośnik 2.1-kanałowy.

Muzyka

W trybie Music dobrze osadzony bas zapewnia brzmieniu solidny fundament. Błyszczy on zwłaszcza w utworach z pogranicza akustycznego bluesa i jazzu. Instrumenty robią naprawdę dobre wrażenie, ich dźwięk jest naturalny i pełny. Partie wokalne niestety, sprawiają wrażenie, jakby były nagrywane za kurtyną – są wątłe i wycofane. Sądząc po zmieniającym się odbiorze przy przełączaniu trybów, winny temu stanowi rzeczy jest procesor DSP, którego niestety nie da się wyłączyć. Czytelna góra zapewnia dobrą separację instrumentów i klarowność przekazu.

Polk MAGNIFI 2 SoundBar front

Zestaw jest bardzo głośny, ale w końcu 200 watów to nie przelewki. Podczas odsłuchu MagniFi 2 wyróżnia się zaskakującą stereofonią i szeroką sceną. Dobra propagacja dźwięku pozwala na zajęcie wygodnej pozycji odsłuchowej, niekoniecznie naprzeciw urządzenia, co zważywszy na przeznaczenie tego głośnika jest oczywistą zaletą.

Filmy

Szeroka scena i doznania przestrzenne są domeną znacznie większych zestawów, jednak i tu Polk potrafi przyjemnie zaskoczyć. Program „3D” potęguje wrażenie odsłuchu niczym z zestawu 4.1. Przy większych natężeniach głośności niestety tracimy możliwość precyzyjnego umiejscowienia źródeł dźwięku. Sceny bombardowania w „Pearl Harbor" i przelatujące myśliwce w „Top Gun" okazały się być zbyt dużym wyzwaniem dla pokładowego procesora DSP.

Na wyróżnienie zasługuje funkcja Voice Adjust – w bardzo wyraźny sposób poprawia ona słyszalność dialogów. W dodatku można ją regulować za pomocą pilota.

Polk MAGNIFI 2 SoundBar zestaw

Belkę można bez problemu podwiesić. Wtedy soundbar trochę przypomina półkę.

 

Subwoofer nie wywołuje co prawda trzęsienia ziemi, jednak efekty jego wykorzystania są odczuwalne i więcej niż zadowalające. Również nim możemy sterować zdalnie.

Każdy z portów HDMI ma możliwość przesyłania sygnału 4K HDR do telewizora. W trakcie testu nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów z torem wideo oraz z jego synchronizacją z sygnałem audio.


Galeria

 

Naszym zdaniem

MagniFi 2 oferuje słyszalną i wyraźną poprawę dźwięku względem standardowych głośników z telewizora. Do tego otrzymujemy magistralę HDMI, Chromecast i uniwersalnego pilota. W trybie „Music” Polk zapewnia zaskakująco neutralne brzmienie z lekką tendencją do eksponowania niższych rejestrów i delikatnym wycofaniem partii wokalnych. Atrakcyjny design pasujący do większości nowych telewizorów i dobre wykonanie to kolejne zalety. Po stronie minusów należy zaliczyć brak AirPlay i wejścia Ethernet oraz „frywolny” i nieodłączalny procesor DSP.

Polk MAGNIFI 2 SoundBar dane techniczne Czy warto skusić się na zakup tego soundbara? To zależy od naszych oczekiwań. Magnifi 2 jest ofertą skierowaną do osób chcących wyciągnąć maksimum efektownego dźwięku z nagłośnienia o niewielkich rozmiarach. Belka o grubości 5 cm i niewielki subwoofer, a dźwięk jak z systemu 4.1 – to niemałe osiągnięcie. Z tego względu rozwiązanie to z pewnością znajdzie spore grono odbiorców.

 

Artykuł pochodzi z archiwalnego wydania Audio-Video 7-8/2020 - KUP WYDANIE PDF

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją