PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

AKG N60NC - Słuchawki mobilne

Kwi 04, 2016

Index

Technika aktywnego tłumienia hałasu w słuchawkach nie jest niczym nowym. Dotąd jednak nie zrobiła furory w słuchawkach, które można polecić audiofilom. Nowa propozycja AKG o nazwie N60NC radykalnie zmienia ten stan rzeczy.

Dystrybutor: Suport, www.jbl.com.pl
Cena: 999 zł

Tekst: Filip Kulpa | Zdjęcia: AKG

audioklan

 

 


AKG N60NC - Słuchawki mobilne z aktywną redukcją hałasu

TEST

AKG N60NC

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu (NC – Noise Cancelling) to codzienny widok na pokładach samolotów pasażerskich. O ile podczas dwugodzinnego lotu z powodzeniem można się bez nich obyć, o tyle ktoś, komu regularnie zdarza się latać na trasach transkontynentalnych, hałas w samolocie powoduje zmęczenie.

Z problemem hałasu stykamy się także na zatłoczonych ulicach aglomeracji miejskich. Dopuszczalna czasowa dawka hałasu o natężeniu 85 dB – typowego dla takich właśnie miejsc – wynosi 8 godzin. Powyżej tego poziomu przyrost hałasu o 3 dB (co oznacza jego podwojenie) skraca dopuszczalny czas ekspozycji naszego słuchu o połowę. To poważny problem, którego nie wolno bagatelizować – ostrzegają eksperci.

30 godzin w ciszy

AKG chwali się, że zastosowany w tych nausznikach system redukcji hałasu jest najbardziej zaawansowany i najbardziej skuteczny na rynku. W słuchawkach zainstalowano łącznie 4 mikrofony rejestrujące szum dochodzący z otoczenia. Następnie układ DSP generuje „przeciwszum”, który jest podawany do wbudowanego wzmacniacza i wysyłany do uszu słuchacza. By mogło to działać, konieczne jest oczywiście zasilanie, które w tym przypadku pochodzi z wbudowanego akumulatora Li-Ion. Ten ładujemy za pomocą dołączonego kabla z końcówką USB (typu A). Jedno pełne naładowanie baterii wystarcza na 30 godzin pracy układu. Co potem? NC przestaje działać, a słuchawki zachowują się tak, jak każde inne nauszniki pasywne. Oczywiście, redukcję hałasu można w każdej chwili wyłączyć. Przełącznik zamontowano w dolnej części lewej muszli.

Efekt działania systemu jest imponujący. Redukcja hałasu działa najskuteczniej w tym obszarze pasma akustycznego, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli w zakresie niskich i średnich tonów. Ważne jest to, że podczas spaceru ulicą z N60NC na głowie nie grozi nam, że przejedzie nas karetka albo że nie usłyszymy klaksonu. W wyższych częstotliwościach tłumienie jest już nieco mniejsze, co doskonale słychać w postaci zmiany „barwy” ulicznego hałasu, jaki dociera do naszych uszu. Furkot dobywający się spod kół ciężarówek, dudnienie silników – to wszystko znika pozostawiając łagodny szum. Jeszcze lepszy efekt będziemy mieli w samolocie, co sprawdziłem na stoisku AKG pod wieżą Funkturm podczas tegorocznej IFA, gdzie zamontowano głośniki symulujące hałas w kabinie samolotu, umieszczone obok fotela lotniczego. Cały system ma tylko jedną, drobną wadę: przy odtwarzaniu muzyki zabiera część basu. Nie ubywa go jednak tyle, żeby jakość odsłuchu istotnie się pogarszała. W tramwaju czy na ulicy muzyki lepiej słucha się z układem włączonym niż wyłączonym.


Prev Next »

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją