PORTAL MIESIĘCZNIKA AUDIO-VIDEO

Nowości

Dział: Nowości

Samsung wchodzi w OLED-y

Cze 25, 2022
Samsung wchodzi w OLED-y

Samsung był dotychczas „oporny” wobec technologii telewizyjnych wyświetlaczy organicznych. Od lat rozwija własne pomysły bazujące na alternatywnych rozwiązaniach, zapewniających wyższą jasność i brak powidoków, bazujących na połączeniu diod LED i kropek kwantowych.

 

Z początkiem roku doszło jednak do przełomu, ponieważ zaprezentowano nową generację S95B opartą na wyświetlaczu QD-OLED. Jest to połączenie świecącego na niebiesko panelu OLED z filtrem koloru opartym o kropki kwantowe (quantum dots), czyli mikroskopijne struktury półprzewodnikowe pochłaniające światło i dokonujące reemisji światła w innym zakresie fal (fotoluminescencja). Technologia ta w swoim założeniu obejść pewne ograniczenia wyświetlaczy OLED, jak np. Ich ograniczone jasność oraz zakres reprodukowanych kolorów, który w tym przypadku pokrywa 100% przestrzeni DCI-P3. Jak wykazały pierwsze, niezależne testy, pokrycie gamutu Rec.2020 sięga 90%. Co więcej, w odróżnieniu od zwykłych telewizorów OLED, jasność kolorów dorównuje jasności bieli, co zwiększa dynamikę obrazu. Co więcej, S95B mają wiernie oddawać 2030 barw ze wzornika PANTONE i 110 nowo dodanych odcieni tonu skóry. Tryb Filmmaker Mode zapewnia wierną reprodukcję obrazu filmowego, zgodnego z intencjami twórców, dzięki małym błędom dE i dobrej zgodności z krzywą transferu luminancji (EOTF). Atutem jest także znakomite zachowanie jakości i kolorystyki obrazu pod dużym kątem do ekranu (poprawa także względem OLED-ów). Oczywistością jest absolutna głębia czerni w warunkach zaciemnionego pomieszczenia kinowego. Samsung nie ukrywa, że liczy na duże zainteresowanie ze strony miłośników kina domowego. Wsparcie HDR obejmuje standadry HDR, HDR10+ i HLG. Wszystkie 4 wejścia HDMI w standardzie 2.1 mają pełną przepływność danych (48 Gb/s).

55- i 65-calowe panele QD-OLED charakteryzują się rozdzielczością 4K i bardzo nietypowym układem subpikseli ułożonych w trójkąt. Subpiksele niebieski i czerwony są mniejsze niż zielony. Może to skutkować pewnymi, dość nieoczekiwanymi efektami przy wyświetlaniu czcionek i bardzo drobnych struktur w materiale wideo 4K.

Jak głosi komunikat prasowy, „Samsung wykorzystał szereg rozwiązań, które maksymalizują wrażenia, w tym Neuronowy Procesor Quantum 4K oraz funkcję Skalowania do 4K. Realizm i trójwymiarowość obrazu potęguję technologia wzmocnienia głębi obrazu. Wykorzystując sieci neuronowe – jest ich aż 20 – potrafi odwzorować postrzeganie głębi przez ludzkie oko, zwiększając kontrast na pierwszym planie. Tym samym pierwszoplanowe detale stają się niezwykle realistyczne i wyraźne, a tło pozostaje bez zmian.”

Warto jeszcze wspomnieć o fonii, nad którą również mocno popracowano, uzyskując małą nierównomierność pasma przenoszenia. Zastosowany układ głośników 2.2.2 jest kompatybilny z Dolby Atmos.

Początkowo sprzedaż być prowadzona tylko online, jednak obecnie telewizory S95B są już dostępne w wybranych sieciach handlowych.

Dystrybutor: Samsung Electronics Polska, www.samsung.pl

Ceny (sugerowane): QE55S95B – 10 999 zł; QE65S95B – 14 999 zł

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Kontakt z redakcją